URMĂREȘTE-NE

SPORT

SIMONA HALEP-HARRIET DART 6-3, 6-2, ÎN “OPTIMI“ LA BIRMINGHAM. CINE ESTE URMĂTOAREA ADVERSARĂ PENTRU ROMÂNCĂ

Simona Halep (30 de ani, locul 20 WTA) s-a calificat în faza sferturilor de finală în turneul pe iarbă de la Birmingham, după ce a învins-o pe britanica Harriet Dart (25 de ani, locul 106 WTA), scor 6-3, 6-2, în direct pe Digi Sport 2.

Simona Halep, parcurs perfect pe iarba britanică

Meciul a durat o oră și două minute. A doua favorită a turneului britanic n-a avut emoții decât în startul partidei, când a fost condusă cu 2-0. Ulterior, Simona nu și-a mai pierdut serviciul și a reușit patru break-uri.

Simona Halep o va înfrunta pe britanica Katie Boulter (25 de ani, locul 141 WTA) în “sferturi” la Birmingham.

Va fi prima confruntare în circuitul WTA între Halep și Boulter. Sportiva din Marea Britanie a ajuns în premieră în
“sferturile” unui turneu WTA în 2022.
Boulter, beneficiară a unui “wild card”, a învins-o miercuri pe franțuzoaica Caroline Garcia (locul 74 WTA), scor 7-6 (1), 6-1.

Simona Halep repetă performanța din 2015, când a ajuns în sferturi de finală la Birmingham, turneu de categorie WTA 250.

Sursa: DigiSport